Amasya Üniversitesi uluslararası akreditasyon kuruluşu tarafından gerçekleştirilen denetim sonrası, kurumsal bilgi güvenliği alanında global bir standart olan ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası aldı.

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, kurumsal bilgi güvenliğinin sağlanmasında insanları, süreçleri ve bilgi sistemlerini içine alan ve üst yönetim tarafından desteklenen bir yönetim sistemidir. Bilgi varlıklarını korumak ve ilgili taraflara güven veren, yeterli ve orantılı güvenlik kontrollerini sağlamak için tasarlanan ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, kurumsal yapıyı, politikaları, planlama faaliyetlerini, sorumlulukları, uygulamaları, prosedürleri, prosesleri ve kaynakları içermekte, bilginin korunması, saklanması, kontrollü paylaşımı ve erişimini güvenle sağlanmaktadır. 

Prof. Dr. Süleyman Elmacı yaptığı açıklamada; “Bilgi güvenliği bilincinin geliştirilmesi, yetkinliklerin artırılması, risklerin azaltılması ve bilgi güvenliğinin de en az fiziki güvenlik kadar önemli olduğuna dikkat çekti.  Bu bağlamda tüm çalışanlarımıza ve öğrencilerimize daha güvenli bir bilişim hizmeti sunmak amacıyla bir dizi yeni önlem alan Üniversitemiz, özverili çalışmalar sayesinde 30.03.2022 tarihi itibari ile bir yıllığına ISO/IEC 27001 Sertifikası ile taçlandırmıştır. Destek ve katkılarından dolayı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’na ve Amasya Üniversitesi ailesine teşekkür ediyorum.” dedi.

27001

 

IMG_4037