Üniversitemizde bilişim sistemlerindeki teknolojik gelişmeler yakından takip edilip bu alanda güvenli ve sürekli olarak hizmet üretiliyor.

haber1

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay bilişim teknolojilerindeki gelişmelere uyumlu bir şekilde hizmet üretmeye çalıştıklarını söyledi. Orbay; "Üniversitemizde görev yapan akademik, idari personel ile öğrencilerimizin gereksinim duyduğu bilişim hizmetlerini ve servislerini eksiksiz karşılamaya çalışıyoruz. Üniversitemizin, dünyadaki nitelikli üniversiteler arasında yer almasını sağlayabilmenin yolunun, bilişim alanındaki yenilikleri günü gününe takip etmekten geçtiğinin farkındayız. Bilgi İşlem Daire Başkanlığının sorumluluğunda, üniversite birimlerinde öğrencilerimize yönelik hizmet veren 25 adet bilgisayar laboratuvarı, 7/24 çalışan kütüphanemiz ve çalışma salonlarında 800'e yakın bilgisayar ile kesintisiz internet hizmet vermekteyiz. 2016 yılının son ayında devreye giren Tier2 seviyesinde, İSO27001'e uygun sistem odamızla üniversitemizin bilişim alt yapısı gücüne güç katmıştır. Bilişim teknolojilerini güvenli, etkin ve verimli bir şekilde kullanımına yönelik çalışmalarımız devam edecektir." cümlelerini kaydetti.

Teknoloji ve Bilişimi En Üst Seviyede Kullanıyoruz

Üniversitemiz bilişim hizmetlerini yürüten Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı, gelişen bilgi teknolojilerini takip ederken güvenli bir şekilde kullanıma da sunuyor.

haber2

Bilgi İşlem Daire Başkanlığının hizmetleri ve sorumluluğu hakkında bir açıklama yapan Daire Başkanı Metin Taşkın, "Bilgi işlem; bir kurumun verilerini ve bilgisini saklayan, işleyen ve ayrıştıran bölümdür. Başkanlığımız Sistem ve Güvenlik Birimi, Ağ Birimi, Destek Birimi ve Web Birimi olarak dört ayrı grupta hizmet üretiyor. Görevlerimiz arasında; üniversitemizin diğer üniversiteler arasında bilişim teknolojilerinin uygulanmasında ve geliştirilmesinde ön sıralarda olmasını sağlamak; bunun içinde bilişim sistemlerindeki teknolojik gelişmeleri izlemek ve uygulamak var. Üniversitemizin eğitim-öğretim ve bilimsel faaliyetleri ile idari hizmetleri için optimum bilişim sistemlerini sağlamak ve kullanıcıların gereksinimlerini en etkin biçimde karşılamaya çalışıyoruz. Önceliğimiz Süreklilik Bilgi Güvenliği diyerek başladığımız hizmetleri üniversitemizin Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Gümüşhacıköy Hasan Duman MYO, Suluova MYO, Merzifon MYO ve en son olarak hizmete giren Taşova Yüksel Akın MYO yerleşkelerinde sürdürmekteyiz. Bilişim hizmetlerimiz bazıları kesintisiz Kablosuz İnternet Ağ Erişimi ve Eduroam yayını, güvenli ve kolay yönetilebilir kablolu ağ alt yapısı hizmeti, IP telefon ağ alt yapısı hizmeti, Elektronik Belge Yönetimi (EBYS)  hizmetleridir. Öğrencilerimizin hayatlarını kolaylaştırmak için Öğrenci Geçiş Sistemi, Yemekhane Geçiş Sistemi ve tüm yerleşkelerde dokuz adet Kiosk ile bilgi güncelleme ve para dolumu yapılmaktadır. Koordineli olarak çalıştığımız diğer daire başkanlıkları ile birlikte gücümüze güç katmaya, teknoloji ve bilişimi en üst seviyede üniversitemizde kullanmaya devam edeceğiz. Amasya'da ki kamu kurumlarıyla ve ilimizin öncü firmalarıyla teknoloji ve bilişim alanındaki deneyimlerimizi paylaşmaya da hazırız." dedi.

haber3